Mint olvashattuk, a biztonságos harangozáshoz és a harangmozgató berendezés telepítéséhez és üzemeltetéséhez elengedhetetlen a megfelelő mechanikai állapot, tehát a harang nyelvének, jármának, csapágyainak, húzókarjának és nem utolsó sorban magának a harangszéknek a kifogástalan állapota. Ahhoz hogy ezt az állapotot meg tudjuk teremteni előfordulhat, hogy egyes elemek karbantartása vagy felújítása már kevés, cserélni kell.
Ez a legvégső és legsúlyosabb problémák során szükséges lépés, csak indokolt esetben jön szóba. Vannak olyan harangfelszerelések, amelyeknek javítása költségesebb lenne mint az új felszerelése elkészítése, ilyenkor is a csere a javasolt megoldás.
Alapvetően mikor van szükség egy felszerelés cseréjére? Ha a harang járma például öntöttvasból van és törött vagy más módon sérült, a javítása a legtöbb esetben nem is lehetséges, vagy pedig nem lenne gazdaságos. Ilyenkor egy sokkal jobban kivitelezett ún. idomacél járom kerül felhelyezésre, amely az előző járom feladatait hiánytalanul képes átvenni, és hosszú éveken keresztül kiszolgálni azt. Repülő nyelves rendszerrel megszólaló harangok esetében egyenes idomacél vagy fa járomról is beszélhetünk.
Nyelvek esetén akkor lehet szükség a cserére, ha a nyelv ütőfelülete már el van kopva vagy deformálódva, valamint a nyelv törött olyan helyen, ahol a javítás nem lehetséges, vagy nem lenne időtálló. Ez előbbi két állítás csak az öntöttvas vagy kovácsoltvas nyelvekre igazak. A szerelt nyelvek általában más problémákat produkálnak, hamarabb is, mint öntött vagy kovácsolt társaik, így ezeknél más szempontokat is figyelembe veszünk.
Csapágyak esetén akkor kell cseréről szót ejteni, ha az előző golyóscsapágy már szétesett vagy szorul, vagy a harangjárom ún. homokcsapágyra támaszkodik. Utóbbi csapágyról tudni kell, hogy zsírozni nem szabad, viszont időnként ki kell takarítani. Sajnos ezt a két szempontot nem szokták figyelembe venni, így a csapágy zsírozásával és a takarítás hiányával hamar tönkre is teszik ezeket a csapágyakat. Hátrányuk még, hogy a harangot nem rögzítik le, így kevésbé biztonságosak nagyobb lengésszögnél.
A húzókarok legtöbbször akkor szorulnak cserére, ha olyan módosításokat hajtottak rajtuk végre, ami miatt már eredeti funkciójukat nem képesek rendesen betölteni, például ellensúlyt hegesztettek rá, levágtak belőle stb. vagy bármi olyan módosítást hajtottak végre, ami akadályozza az új vagy meglévő harangmozgató berendezés megfelelő használatba vételét.
Végül, de nem utolsósorban olyan esetek is előfordulnak, amikor egy adott felszerelésnek például csak egyes részeit kell cserélni, ide sorolhatjuk a harangot tartó körmök cseréjét és a nyelv bőrözésének cseréjét is.
A felszerelések cseréjétől függetlenül a harang fordítására is kiemelten figyelni kell, hiszen a harangot ha sokáig egy helyen (pontosabban oldalanként egy helyen) üti meg a harang nyelve, akkor az olyan mértékű kopást eredményezhet egy idő után, - főleg ha nem az ütőgyűrűn üti a nyelv a harangot - hogy repedést okozhat. A fordítás alapvető feltétele az, hogy a járom és a harangot tartó körmök is alkalmasak legyenek arra, hogy a harang fordítását lehetővé tegyék.
Természetesen ahogy az a főoldalon is olvasható, mindig törekszünk az eredeti állapotok megtartására, de vannak esetek, amikor a biztonság és megbízhatóság megteremtéséhez a harangfelszerelés egyes eleminek cseréjére lehet szükség. Ez a leírás csupán tájékoztató jellegű, hogy az adott helyszínen milyen munkálatokra van szükség, azt csak a helyszíni felmérés után tudjuk meghatározni.
A harangtornyokban végzendő munkálatok, de már maga a felmérés is igényli a megfelelő állapotokat. Ez pontosan két dolgot takar:
A harangtorony a lehető legtisztább kell legyen, hogy a harangok minden része, a feljáró, azok lépcsői/létrái és padlói is megfelelően láthatók legyenek. Erre azért van szükség, hogy a harangok megközelítése biztonságosan megtörténhessen, a harangok állapotának feltérképezése is a lehető legnagyobb pontossággal történhessen meg, illetve se a felmérést, se a munkálatokat ne akadályozza például galambürülék, vagy élő állat.
A harangokhoz vezető feljáró (annak padlózata és lépcsőzete/létrái) olyan állapotú kell legyen, hogy azon eszközökkel a kézben is biztonságosan lehessen közlekedni, valamint a harangokat valóban meg lehessen közelíteni. Ez szintén a felmérés és a munkavégzés során is feltétel.
A vállalkozás székhelyétől számított 30km-en belül a felmérést ingyenesen végezzük abban az esetben, ha a megrendelő elfogadja az ezután általunk adott árajánlatot. Minden más esetben (tehát ha nem kerül elfogadásra az árajánlat, vagy a felmérést követően nem kérnek árajánlatot) az 30km-en belüli felmérések is díjkötelesek. Az 30km-nél távolabb helyszínek esetén többek között a távolság szerint kerül kiszabásra a kiszállás díja.